Pár slov o historii kapely:

Short biography of our band:

Brzdaři jsou skupinou, která v českých poměrech patří mezi "služebně nejstarší". Vždyť obdobím svého vzniku označují podzim roku 1972. Na podzim roku 2007 tomu tedy bylo již celých 35 let, co se tato skupina pohybuje po českých pódiích, kde se hraje folková, trampská či country muzika nebo bluegrass. Pamětníků, kteří éru počátků pamatují, již v kapele mnoho není. Vlastně je jen jeden - kapelník Zdeněk Lebeda.

A stejně jako se v průběhu let měnily tváře, měnil se i styl, který Brzdaři hráli. Od počátků, jež by asi bylo nejlépe zařadit někam do oblasti folkové a trampské písně, se postupně propracovali přes období zaměřené spíš na moderní country až k dnešnímu projevu, který jednoznačně upřednostňuje styl zvaný bluegrass, tedy muziku postavenou na brilantních sólech 5-strunného banja a propracovaných vokálech, které jsou momentálně asi nejsilnější "zbraní" Brzdařů na různých festivalech a soutěžních kláních, jichž se více či méně pravidelně zúčastňují, jako např. festival EWOB (European World of Bluegrass), Banjo Jamboree, tradiční bluegrassová přehlídka v Záhornici, Bluegrass Night v Liticích n.Orlicí, Kolínský Ostrov, Country Všemily, Bluegrass Marathon v Borovanech, Bluegrass Advent v Kralupech, Jamboree Strakonice, Country Roudnice, Hašmar Country Lovosice nebo Setkání trampů v Pikovicích. V režii kapelníka a za spolupráce skupiny se také každoročně koná folk & country festival Kutnohorská kocábka, jehož historie sahá až do roku 1984. (www.kocabka.wz.cz)

A aby posílili instrumentální pestrost obsazení kapely, pozvali na jaře 2003 ke spolupráci i známého pražského dobristu Petra Žižku, dnes již legendárního člena dvorany slávy českého bluegrassu. Ten samozřejmě posílil nejen instrumentální, ale i vokální výkon kapely a je znám i jako vynikající textař. V neposlední řadě pak jeho příchod napomohl i k odstranění jednoho "nešvaru", který Brzdařům vyčítali ortodoxní bluegrassoví příznivci - absenci anglicky zpívaného repertoáru.

K zatím poslední personální změně došlo na počátku roku 2006. Již v srpnu 2005 avizoval mandolinista a hlavní "tahoun" tenorových vokálů Jan Roth (který s Brzdaři fungoval od poloviny roku 1999) své rozhodnutí ukončit působení v naší kapele a nadále se plně věnovat pouze své skupině Wyrton. K jeho cti a chvále budiž uvedeno, že svůj odchod plně přizpůsobil našim existenčním potřebám, neboť najít na naší BG scéně schopného mandolinistu s dobrým tenorem k tomu a navíc volného, popř. ochotného ke spolupráci s další kapelou, je horší úkol, než najít jehlu v kupce sena. A přece se zadařilo - od února s námi začal zkoušet a od 8. dubna i vystupovat známý a kvalitní pražský multihudebník Tomáš Ludvíček, který kromě bravurně zvládnuté mandoliny ovládá skvěle i kytaru, což dokazuje například v duu T'N'T s Terezou Bečičkovou. Navíc svým školeným hlasem skvěle zaplnil mezeru, vzniklou Honzovým odchodem, a dá se říci, že jeho příchod ještě pozvedl dosavadní kvalitu jak instrumentálního, tak i vokálního projevu Brzdařů. Navíc se tento šikovný člověk uvolil nadále spravovat naše webovské stránky, takže jejich aktuálnost, která bohužel v poslední době vlivem pracovní vytíženosti jejich dosavadního správce poněkud zaostávala za skutečností, bude v tomto směru zcela jistě naplňovat uspokojením jak nás, tak jejich návštěvníky.

Our band was established at the autumn of 1972. That means at the autumn of 2007 year we celebrate the 35th anniversary of our band. But in present days there is only one eyewitness of this starting era - Mr. Zdenek Lebeda the bandleader. Together with him for long time his brother Jiri (banjo) and Josef Voda (electric bass) are also members of our band.

But for all of these years our band haven't been playing bluegrass music. The starting time was little bit more in a folk music style, next years in country and only since 1999 year we try to sing and play bluegrass music. And nice vocals are our strongest weapon in different competitions among bands on festivals. In 2003 we adopted as a new member one of the best Czech dobro players and a member of Czech Bluegrass Hall Of Fame Mr. Petr Zizka to improve an instrumental point of our music. And our latest member from the April of 2006 is unique mandolin player and excellent singer Tomas Ludvicek.

We play some songs in original and some also with czech lyrics and among our most favorite bands we reckon The Country Gentlemen and Doyle Lawson's The Quicksilver.

Every year we organize together with friends summer festival called Kutnohorska kocabka, which is one of the oldest in Czech Rep (first volume in 1984).

We took part in EWOB festival in 2001 in Kolin (CR). We also took part in one of the oldest bluegrass festival in Czech republic Banjo Jamboree and more bluegrass & country festivals, like Kolinsky Ostrov, Bluegrass Zahornice, Bluegrass Night in Litice, Country Vsemily, Bluegrass Marathon in Borovany, Bluegrass Advent in Kralupy, Jamboree Strakonice, Country Roudnice, Hasmar Country Lovosice and Tramp Meeting in Pikovice. We also have beautiful experience with concert in the church in Vysoka near Kutna Hora. concert in the church in Vysoka near Kutna Hora. Abroad we played twice in Vöhringen, BRD (EWOB 2004 and fair in May 2006), fair in Tarnowskie Gory, Poland (2005), Voorthuizen, Holland (2008, 2009, 2010, 2011, 2013, 2015).

Our discography includes 6 CD - Brzdari 2000, Vlak ma cas (2003), Nevratim se vic (2005), Gloryland (2008), Hraj dal (2010), Rej vzpominek (2015).

The members of our band are at present:
Zdenek Lebeda - guitar, lead, baritone & tenor vocals
Jiri Lebeda - 5-string banjo, lead & baritone vocals
Tomas Ludvicek - mandolin, lead & tenor vocals
Petr Zizka - dobro, lead, baritone & tenor vocals
Josef Voda - el.bass, lead, baritone & bass vocals