Pár slov o historii kapely:

Short biography of our band:

Brzdaři jsou skupinou, která v českých poměrech patří mezi „služebně nejstarší“. Vždyť obdobím svého vzniku označují podzim roku 1972. Na podzim roku 2017 tomu tedy bylo již celých 45 let, co se tato skupina pohybuje po českých pódiích, kde se hraje folková, trampská či country muzika nebo bluegrass. Takže jediný pamětník, který v době založení skupiny byl (i když si to už nepamatuje), je pouze kapelník Zdeněk Lebeda.

A stejně jako se v průběhu let měnily tváře, měnil se i styl, který Brzdaři hráli. Od počátků, jež by asi bylo nejlépe zařadit někam do oblasti folkové a trampské písně, se postupně propracovali přes období zaměřené spíš na moderní country až k dnešnímu projevu, který jednoznačně upřednostňuje klasický bluegrass, postavený zejména na propracovaných vokálech, které jsou momentálně asi nejsilnější „zbraní“ Brzdařů na různých festivalech a soutěžních kláních, jichž se více či méně pravidelně zúčastňují nebo zúčastňovali. Jsou to např. festivaly Banjo Jamboree v Čáslavi, Bluegrass Marathon v Borovanech, Bluegrass Advent v Kralupech, Bluegrass party v Mlékojedech, White Stork v Lukách nad Jihlavou, Hradešínské struny, Memoriál Honzy Macáka v Kopidlně, Malinkej na Trutnovsku, Jamboree Strakonice, Hašmar Country Lovosice, Ploukonický čtyřlístek, Saloon v modrém v Mladé Boleslavi nebo i Country Malá Lečice, Folk na Lichnici, Ronovské noty v Kravařích u České Lípy, Červenopečecká pecka, Setkání trampů v Pikovicích, a z těch bohužel už zaniklých jmenujme například Bluegrass fest v Záhornici, Bluegrass Night v Liticích nad Orlicí, Country Všemily, Kolínský Ostrov, Olšinská struna či Country Roudnice. Ze zahraničí pak je to EWOB (European World of Bluegrass) v Holandsku a LaRoche Bluegrass festival ve Francii. Kromě toho jsme měli i tu čest zahrát si na adventních koncertech v kostelech blízko Kutné Hory – ve Vysoké, v Malešově a v Solopyskách. V režii kapelníka a za spolupráce skupiny se také každoročně koná folk & country festival Kutnohorská kocábka, jehož historie sahá až do roku 1984 (www.kocabka.wz.cz).

Aby posílili instrumentální pestrost obsazení kapely, pozvali na jaře 2003 ke spolupráci i známého pražského dobristu Petra Žižku, dnes již legendárního člena dvorany slávy českého bluegrassu. Ten samozřejmě posílil nejen instrumentální, ale i vokální výkon kapely a je znám i jako vynikající textař. V neposlední řadě pak jeho příchod napomohl i k odstranění jednoho "nešvaru", který Brzdařům vyčítali ortodoxní bluegrassoví příznivci - absenci anglicky zpívaného repertoáru.

K zatím poslední personální změně došlo na počátku roku 2006. Již v srpnu 2005 avizoval mandolinista a hlavní "tahoun" tenorových vokálů Jan Roth (který s Brzdaři fungoval od poloviny roku 1999) své rozhodnutí ukončit působení v naší kapele a nadále se plně věnovat pouze své skupině Wyrton. K jeho cti a chvále budiž uvedeno, že svůj odchod plně přizpůsobil našim existenčním potřebám, neboť najít na naší BG scéně schopného mandolinistu s dobrým tenorem k tomu a navíc volného, popř. ochotného ke spolupráci s další kapelou, je horší úkol, než najít jehlu v kupce sena. A přece se zadařilo - od února s námi začal zkoušet a od 8. dubna i vystupovat známý a kvalitní pražský multihudebník Tomáš Ludvíček, který kromě bravurně zvládnuté mandoliny ovládá skvěle i kytaru, což dokazuje například v duu T'N'T s Terezou Bečičkovou. Navíc svým školeným hlasem skvěle zaplnil mezeru, vzniklou Honzovým odchodem, a dá se říci, že jeho příchod ještě pozvedl dosavadní kvalitu jak instrumentálního, tak i vokálního projevu Brzdařů. Navíc se tento šikovný člověk uvolil nadále spravovat naše webovské stránky, takže jejich aktuálnost, která bohužel v poslední době vlivem pracovní vytíženosti jejich dosavadního správce poněkud zaostávala za skutečností, bude v tomto směru zcela jistě naplňovat uspokojením jak nás, tak jejich návštěvníky.

Repertoár tvoří převzaté písně, zpívané některé i v anglickém originále, ale zejména s českými texty většinou od Petra Žižky, ale i od dalších renomovaných textařů naší bluegrassové scény. Brzdaři mají na kontě 9 CD, z nich poslední (Dva chlapci) vyšlo v roce 2021. Dalšími jsou We Walk The Line (2019), Rej vzpomínek (2015), Hraj dál (2010), Gloryland (2009), Nevrátím se víc (2006), Vlak má čas (2004), Brzdaři live (2001) a Čas utíká (1997). Kromě toho si náš dobrista Petr Žižka v listopadu 2021 splnil svůj dlouholetý sen a natočil své sólové CD „Banjo On The Highway“, kde překvapivě nehraje na dobro, ale na svůj milovaný nástroj, kterým je pětistrunné banjo. Pro tento svůj projekt získal vynikající hudebníky z různých bluegrassových kapel - Monogram, Milkeaters, Blackout aj. A přehled všech těchto CD je uveden - včetně zvukových vzorků - v sekci „Ukázky/Samples“.

Současnou sestavu skupiny, která je tedy stabilní už od roku 2006, tvoří kapelník Zdeněk Lebeda (kytara, housle, zpěv), Jirka Lebeda (banjo, kytara, zpěv), Tomáš Ludvíček (mandolina, kytara, zpěv), Petr Žižka (dobro, zpěv) a Pepa Voda (baskytara, zpěv a průvodní slovo).

Our band was established at the autumn of 1972. That means at the autumn of 2017 year we celebrate the 45th anniversary of our band. But in present days there is only one eyewitness of this starting era - Mr. Zdenek Lebeda the bandleader. Together with him for long time his brother Jiri (banjo) and Josef Voda (electric bass) are also members of our band.

But for all of these years our band haven't been playing bluegrass music. The starting time was little bit more in a folk music style, next years in country and only since 1999 year we try to sing and play bluegrass music. And nice vocals are our strongest weapon in different competitions among bands on festivals. In 2003 we adopted as a new member one of the best Czech dobro players and a member of Czech Bluegrass Hall Of Fame Mr. Petr Zizka to improve an instrumental point of our music. And our latest member from the April of 2006 is unique mandolin player and excellent singer Tomas Ludvicek.

We play some songs in original and some also with czech lyrics and among our most favorite bands we reckon The Country Gentlemen and Doyle Lawson's The Quicksilver.

Every year we organize together with friends summer festival called Kutnohorska kocabka, which is one of the oldest in Czech Rep (first volume in 1984).

We took part in EWOB festival in 2001 in Kolin (CR). We also took part in one of the oldest bluegrass festival in Czech republic Banjo Jamboree and more bluegrass & country festivals, like Bluegrass Marathon, Bluegrass Advent, Bluegrass Party, White Stork, Hradesin Strings, John Macak Memorial in Kopidlno, Jamboree Strakonice, Hasmar Country, Saloon in Blue or Country Mala Lecice, Folk in Lichnice, Ronov Notes, Tramp Meeting in Pikovice and unfortunately extinct festivals - for example Kolinsky Ostrov, Bluegrass Zahornice, Bluegrass Night in Litice, Country Vsemily etc. We also have beautiful experience with concert in the churches in Vysoka, Malešov and Solopysky near Kutna Hora. Abroad we played twice in Vöhringen, BRD (EWOB 2004 and fair in May 2006), fair in Tarnowskie Gory, Poland (2005), La Roche Bluegrass in France (2010) and in Voorthuizen, Holland (2008, 2009, 2010, 2011, 2013, 2015, 2018).

Our discography includes 9 CD – Cas utika (1997), Brzdari 2000, Vlak ma cas (2003), Nevratim se vic (2005), Gloryland (2008), Hraj dal (2010), Rej vzpominek (2015), We Walk The Line (2019) and Dva chlapci (2021).

The members of our band are at present:
Zdenek Lebeda - guitar, fiddle, lead, baritone & tenor vocals
Jiri Lebeda - 5-string banjo, guitar, lead & baritone vocals
Tomas Ludvicek - mandolin, guitar, lead & tenor vocals
Petr Zizka - dobro, lead, baritone & tenor vocals
Josef Voda - el.bass, lead, baritone & bass vocals, speaker